SEMBA

Semba - to tradycyjny rodzaj muzyki i tańca pochodzący z Angoli. Nazwa pochodzi od terminu Masemba czyli „wzajemne dotykanie brzuchami", co jest bardzo charakterystycznym ruchem w tym tańcu. Jest  jednym z głównych źródeł współczesnej samby (Brazylia), kizomby i kuduro (Angola).

Semba powstała w latach pięćdziesiątych XX w. i zaliczana jest na ogół do kategorii „muzyki świata”. Za najbardziej cenionego propagatora semby uchodzi Barcelo de Carvalho. Muzyka ta jest wciąż żywa w Angolii i pomału przenika do innych krajów, podobnie jak kizomba.

Semba to taniec, który jest przez wiele osób mylnie określany jako szybka kizomba.  Z kizombą faktycznie łączy go miejsce pochodzenia (Angola) oraz wspólna historia - to z semby narodziła się kizomba.  Od kizomby różni go jednak w większości szybsze tempo i  inna technika tańczenia.  Te tańce różnią się zacząco charakterem. Kizomba jest romantyczna i spokojna, semba ma wiele twarzy: może być żywiołowa i energetyczna, ale także spokojna i urzekająca płynnością oraz zmysłowością.

Semba jest tańcem ulicznym i rozrywkowym. Tańczona jest w parach, chociaż jej pierwotna wersja wywodząca się z tańców karnawałowych Angoli, jest tańcem solowym.

Semba to psotny taniec, który należy traktować jako czystą zabawę. Najważniejsza jest improwizacja! Partner ma za zadanie zaskoczyć swoją partnerkę, stosując szereg różnych trików, zabawnych i zaskakujących akcji.

Wg jednego z internautów: „Kizomba nie jest łatwa, a semba jest jeszcze trudniejsza. Aby dobrze tańczyć sembę, należy najpierw opanować kizombę – najlepiej w stopniu średnio zaawansowanym. Oczywiście to żaden przymus, ale wtedy na pewno będzie łatwiej. Piszę to z własnego doświadczenia.”

 Zapisz się na SEMBĘ - TERAZ !

lub zobacz GRAFIK ZAJĘĆ

Semba - video